How I Met Your Mother
Pět přátel, tři byty, jeden oblíbený podnik, spousta romantiky a legrace. Připomíná vám to něco? Ano, How I Met Your Mother na první pohled skutečně připomíná mladší variaci na kultovní Přátele, ale odsoudit tenhle seriál jako jednoduchý klon dnes již klasického seriálu by se vám nemuselo vyplatit. Vždyť situačních komedií není nikdy dost a bylo jen otázkou času, kdy se někdo pokusí na bandičku popíjející kávu v Central Perku navázat. Tvůrcům HIMYM se navíc daří komediálně-romantický koncept dolovat každou epizodou na absolutní maximum a ačkoliv bych to neměl dělat, hned v úvodu říkám, že zábavnější seriál kroužící po televizních obrazovkách v současné době neznám. Nejen proto, že už delší dobu nemůžu najít ohrané VHSky se vztahem Rosse a Rachel, ale také proto, že držet se jednoho nezapomenutelného příspěvku do zlatého televizního fondu je zkrátka zbytečné, obzvlášť potuluje-li se kolem někdo jako Barney Stinson, trousící hlášky a moudra, která budete citovat ještě několik let.

How I Met Your Mother je v první řadě příběhem architekta Teda Mosbyho, jenž v roce 2030 vypráví svým znuděným dětem ucelený příběh o tom, jak kdysi potkal jejich matku. A je to povídání brané pěkně obloukem, jak se na osudovou historku sluší a patří. Tím pádem tu najednou nejde jen o Teda a jeho životní lásku, nýbrž i o jeho nejbližší, s nimiž strávil nejlepší roky po barech a v jednomu útulném bytečku v civilizované čtvrti New Yorku. Seriál samozřejmě nestaví na co nejrealističtějším pojetí, nesnaží se být úplně ze života nebo si příliš hrát s tradičními vztahovými peripetiemi. Je spíše lehce stylizovanou verzí života třicátníků, kteří neustále hledají to, po čem jejich srdce touží, ale ne a ne to najít. Ted bez ustání s někým randí, jelikož má strach, že nakonec skončí úplně sám, jeho nejlepší kamarádi Marshall a Lily přemýšlejí o tom, jestli se po deseti letech konečně vezmou, samolibý hajzlík Barney dokonale hláškuje a balí ženské na jednu noc seč mu síly stačí a kanadská rodačka Robin posedává někde mezi Tedem, Barneym a tuctem dalších chlapů, a neví, ke kterému se ve finále přitulí.

Stejně jako u Přátel, i tvůrcům How I Met Your Mother se povedlo dát dohromady skupinku herců, mezi nimiž to dokonale klape a které byste si strašně moc přáli mít v rodině. Mezi jednotlivými představiteli to jiskří způsobem, dohánějícím diváka k slzám smíchu, nabroušené dialogy nepostrádají pečlivě vypreparovanou pointu a když začne jednotlivá epizoda malinko drhnout, přijde ke slovu legen… wait for it… dární Neil Patrick Harris a smete cokoliv mu stojí v cestě. A je úplně jedno, jestli jde o Tedovy rodiče či brunetu, jíž se předevčírem vloudil do kalhotek. Barneyho prostě nejde nemilovat a ačkoliv je to vůči ostatním postavám a hercům trochu nefér, právě Harris si krade seriál de facto jen a jen pro sebe. Barney je totiž i po třech sezónách na vrcholu vtipnosti, neustále se snaží s někým spářit a je tedy tím dokonalým prototypem prostopášníka, s nímž se bez problémů ztotožní 9 z 10 subjektů pánského pokolení.

To ovšem neznamená, že by zbytek bandy neměl co nabídnout. Ačkoliv jsem si zpočátku zvykal na Tedovu umírněnost a snad až přepálenou romantičnost, v průběhu tří sérií jsem se s ním naučil žít stejně jako s pohodářským Marshallem v podání skvělého Jasona Segela, roztěkanou a neskutečně roztomilou Lily Alyson Hannigan či prvoplánově awesome Cobie Smulders aka Robin. Svým způsobem jsem k téhle skupince přilnul podobně jako jsem se kdysi nastěhoval k Chandlerovi a Joeymu, vyjídal Moničinu ledničku, sledoval zápasy Knicks na Rossově nové televizi, anebo vysedával v kavárně a poslouchal Phoebeiny trhlé písničky.

Autorům se navíc povedlo každou sezónu posunout malinko jiným směrem, čímž se vyhnuli na povrch se drápajícímu stereotypu. Zpočátku lehce rozpačité používání flashbacků se v průběhu druhé sezóny ustálilo a přestalo být rušivým elementem, přechod od Teda a Robin, jinak aktérů první série, přes Marshalla s Lily, strůjce druhé série, až k Barneymu se povedl taktéž bez nejmenších problémů a co je nejpodstatnější, tvůrcům ani po více jak šedesáti epizodách nevyschl pramen humoru. How I Met Your Mother je pořád stejně zábavným počinem, jako když před třemi roky začínal a ani po projetí všech dosavadních epizod nemám obavy, že by týmu, stojícímu za touhle sebrankou kamarádů, docházel dech. Suit Up!
http://www.filmo.cz/2699-how-i-met-your-mother/review
Náhledy fotografií ze složky How I Met Your Mother